موضوعات گروه بیمه های اشخاص:
[بیمه عمر]   [بیمه حوادث اشخاص ]   [بیمه درمان]   
 
توضیحاتی در خصوص هزینه بیمه‌ها در ایام کرونا

دکتر محمد حسینی درباره تخلفات صورت گرفته در حوزه بیمه سلامت در ایام شیوع کرونا، گفت: ما به طور خاص نگران موسساتی هستیم که خود را از وابستگان بیمه سلامت معرفی می‌کنند و تقاضای پول‌های اختصاصی برای پذیرش تعهدات‌شان دارند.

 


 

وی افزود: از این رو یکی از مواردی که تخلفات در بستر آن صورت می‌گیرد، شرکتی است و بُعد دوم، مباحث دارویی است. در ایام‌ کرونا ما تمهیدانی مانند تمدید مدت اعتبار دفترچه بیمه در نظر می‌گیریم که مردم دچار مشکل نشوند. در همین ایام فردی می‌تواند دفترچه‌ای را برای دریافت دارویی ارائه دهد که نیاز به پرونده سازی داشته و سوءاستفاده‌هایی صورت گرفته باشد. البته تمهیدات لازم در نظر گرفته شده است و با روش‌های الکترونیک در حال رصد چنین موضوعاتی هستیم و اگر به تخلفی برسیم، با کمک سیستم‌های نظارتی پیگیر آن خواهیم بود.

وی با بیان اینکه فعلا آمار خاصی در این زمینه وجود ندارد، تصریح کرد: اکنون مورد خاصی که نشان دهنده ترند شدن تخلف یا تخلف سازماندهی شده باشد، وجود ندارد.

وی درباره هزینه‌های بیمارستانی در شرایط فعلی و با توجه به کاهش اعمال الکتیو به دلیل شیوع کرونا، خاطرنشان کرد: مطالبی عنوان می‌شود که شرایط کرونایی و کاهش اعمال الکتیو به نفع بیمه‌ها شده است، در حالی که چنین نیست؛ با عدم انجام اعمال الکتیو در زمان مقرر خود، قرار نیست ما با کاهش هزینه‌ها مواجه شویم. ممکن است در موعدی یک یا چندماهه هزینه‌ها کاهش یابد اما از آنجایی که تقاضا انباشته شده است، با برداشته شدن محدودیت‌های اعمال الکتیو، هجوم سنگینی از انجام این اعمال سرازیر می‌شود و هزینه‌ها به شکل یکجا اتفاق می‌افتد.

حسینی با تاکید بر اینکه تنها اتفاق در این میان به تاخیر انداختن دریافت خدمات است، افزود: به طور مثال همیشه در فروردین ماه هزینه‌های ما نصف ماه‌های دیگر است، اما مفهوم واقعی آن دلالت بر نصف شدن هزینه‌ها ندارد؛ زیرا افرادی که در فروردین‌ماه به علت تعطیلات خدمت نگرفته‌اند در اردیبهشت ماه خدمت را دریافت کرده‌اند.

وی افزود: مطلبی که از نظر اقتصاد سلامت و سازمان‌های بیمه بسیار مهم است، این است که شاید کرونا فرصتی شود که ما نوع ارائه خدمت را عوض کنیم و به سمت تله مدیسین، غربالگری، پیشگیری و… برویم. هزینه برای آموزش تغذیه سالم، کنترل قند و چربی و… و. به کنترل دیابت کمک می‌کند و به این ترتیب هم مردم سالم‌تر خواهند شد و هم هزینه‌های ما از بخشی به بخش دیگر سوق پیدا می‌کند.

پیش بینی ناامیدکننده سوئیس ری از افت شدید بیمه های زندگی در 2020

جدیدترین گزارش موسسه سوئیس‌ری (گزارش سیگما) از تحولات صنعت بیمه جهان در سال 2019 و پیامدهای پاندمی کووید 19 برای این صنعت منتشر شد.

بر اساس اعلام سوئیس‌ری در سال 2019 و تا قبل از شیوع کووید 19، حق بیمه تولیدی صنعت بیمه در جهان با رشد 2.9 درصدی (با حذف اثر تورم) از 6 هزار میلیارد دلار گذشت و به نزدیک 6.3 هزار میلیارد دلار رسید. بدین ترتیب ضریب نفوذ جهانی بیمه به 7.23 درصد افزایش یافت.

سهم بازارهای پیشرفته از این مقدار حق بیمه بالای 81.5 درصد و سهم بازارهای نوظهور 18.5 بود که 9.8 واحد درصد از سهم بازارهای نوظهور مربوط به صنعت بیمه چین می‌باشد.

در حالیکه رشد حق بیمه‌های تولیدی بازارهای پیشرفته از 3.5 درصد سال 2018 به 2.1 درصد در سال 2019 کاهش یافت این شاخص در بازارهای نوظهور از 1.9 درصد سال 2018 به 6.6 درصد در سال 2019 افزایش پیدا کرد.

رشد حق بیمه تولیدی چین نیز که در سال 2018 برابر 1.8 درصد بود در سال 2019 به 9 درصد جهش یافت. رشد حق بیمه تولیدی جهان در سال 2019 مدیون رشد بیمه‌های غیرزندگی در بازارهای پیشرفته و رشد بیمه‌های زندگی و غیرزندگی در بازار بیمه چین است.

در سال 2019 سهم بیمه‌های زندگی از کل حق بیمه تولیدی جهان 46.3 درصد شد که حاکی از کاهش قابل ملاحظه‌ سهم بیمه‌های زندگی نسبت به روند بلندمدت خود است (لازم به ذکر است که سهم بیمه‌های زندگی در سال‌های گذشته بین 55 تا 65 درصد در نوسان بوده است). بدین ترتیب ضریب نفوذ بیمه‌های زندگی که غالبا بالاتر از بیمه‌های غیرزندگی بود به سطح 3.35 درصد رسید. ضریب نفوذ بیمه‌های غیرزندگی در سال 2019 به 3.88 درصد افزایش یافت.

ضریب نقوذ کل بیمه در بازارهای پیشرفته طی 10 سال گذشته نسبتا ثابت باقی مانده است. اما این شاخص در بیمه‌های زندگی روند کاهشی و در بیمه‌های غیرزندگی روند افزایشی داشته که در سال 2019 نیز این روند برقرار بود. دلیل عمده افزایش ضریب نفوذ بیمه در بیمه‌های غیرزندگی رشد بیمه‌های درمان است.  

سوئیس‌ری بخش زیادی از گزارش امسال خود را به پیامدهای پاندمی کویید 19 برای صنعت بیمه اختصاص داده است. برآورد سوئیس‌ری این است که با فرض بسیار محتمل وقوع شدیدترین رکود اقتصادی بعد از دهه 1930 در پی شیوع بیماری کووید 19، در سال 2020 تقاضا برای بیمه بخصوص در بیمه‌های زندگی با افت شدیدی مواجه خواهد شد. کاهش تقاضا در بیمه‌های زندگی با حذف اثر تورم حدود 6 درصد و در بیمه‌های غیرزندگی 0.1 درصد برآورد می‌شود. بنا به برآورد سوئیس‌ری بحران کووید 19 سبب 4.5 درصد کاهش در حق بیمه تولیدی رشته زندگی در سال‌های 2020 و 2021 خواهد شد که اثر آن 1.5 درصد انقباض در کل صنعت بیمه جهان است. دلیل این افت در بیمه‌های زندگی، کاهش بخش پس‌اندازی بیمه‌های زندگی به جهت افزایش بیکاری و کاهش درآمدهاست. در بیمه‌های غیرزندگی نیز بیشترین آسیب به رشته‌های مربوط به اتومبیل، تجارت، مسافرت و بنگاه‌ها خواهد خورد و بیمه‌های اشخاص آسیب کمتری خواهند دید.

اما بطور کلی انتظار می‌رود که صنعت بیمه بتواند از عهده این مشکل برآید و حق بیمه‌ها در طول سال 2021 به سطوح  قبل از بحران کووید 10 برگردد. سرمایه بالا  به صنعت بیمه کمک خواهد کرد که بخوبی از عهده پاندمی کووید 19 برآید و شوک درآمدی ناشی از این بیماری را هضم کند. پیش‌بینی می‌شود که رشته اموال و مسؤولیت و صنعت بیمه چین نقش مهمی در این بازگشت به وضعیت قبل ایفا کنند. از سوی دیگر تجربه بحران اقتصادی و جسمانی اخیر آگاهی‌های جامعه درباره ریسک‌ها را افزایش خواهد داد و این سبب افزایش تقاضا برای بیمه در رشته‌های مختلف بیمه خواهد گردید. شوک کووید 19 احتمالاً سایر پاردایم‌ شیفت‌‌ها را نیز از قبیل بازسازی زنجیره‌های عرضه جهانی جهت کاهش ریسک‌های اختلال در فرآیندهای تجاری، ایجاد صندوق‌های بیمه‌‌ای برای پوشش ریسک دارائی‌ها و مسوولیت مهندسی و بیمه تضمیمن؛ شتاب خواهد بخشید. همچنین فشار برای تسریع در روندهای مربوط به دیجیتالی شدن فرآیندهای بیمه‌گری در زندگی شخصی و کاری و تحریک توسعه شتابان محصولات و خدمات بیمه‌ای جدید از دیگر پیامدهای همه‌گیری کووید 19 خواهد بود.

1    2    3    بعدی    
banklogo.jpg
کلیه حقوق این سایت متعلق به استارتاپ بیمه اول می باشد
     تلفن:   02122087584

قوانین و مقررات
Copyright (©) 2010 - www.mihanbimeh.com